50/50 fastslås som global norm för jämställd representation

FN:s konvention om avskaffande av all slags diskriminering av kvinnor, CEDAW-kommittén, har antagit General Recommendation nr 40, som slår fast jämn könsfördelning (50/50) som norm för representation i beslutsfattande och maktutövande inom samhällets alla sektorer.

– Att 50/50 fastslås som global norm markerar ett tydligt skifte. Jämställd representation ses inte längre som en vision utan som en självklar utgångspunkt för makt och inflytande, säger Line Säll, enhetschef på Jämställdhetsmyndigheten.

Rekommendationen tydliggör att jämställd representation inte ska ses som ett mål på sikt eller en tillfällig åtgärd, utan som en permanent och grundläggande princip för styrning, demokrati och rättighetsuppfyllelse. Den omfattar områden som politik, offentlig förvaltning, näringsliv, rättsväsende och digitala miljöer.

Viktigt internationellt stöd

– Rekommendationen ger ett viktigt internationellt stöd för det svenska jämställdhetsarbetet och tydliggör staters ansvar att arbeta systematiskt för jämn fördelning av makt och inflytande, säger Line Säll.

CEDAW-kommittén betonar att stater har ett ansvar att vidta aktiva och strukturella åtgärder för att uppnå och upprätthålla 50/50-representation, samt att följa upp utvecklingen över tid.

En fråga om demokrati och rättvisa

– Jämställd representation handlar ytterst om mänskliga rättigheter. CEDAW-kommitténs rekommendation klargör att 50/50 är en fråga om demokrati och rättvisa, säger Line Säll.

Rekommendationen antogs i oktober 2024 och utgör ett viktigt internationellt normstöd för arbetet med jämställd makt och inflytande.

Mer om CEDAW general recommendation nr 40

CEDAW är FN:s konvention om avskaffande av all slags diskriminering av kvinnor. 
Kommitténs allmänna rekommendationer ger vägledning till stater om hur konventionen ska tolkas och genomföras i praktiken. General Recommendation nr 40 fokuserar särskilt på jämställd och inkluderande representation i beslutsfattande.

Läs mer om General Recommendation nr 40. 

 

Makt och inflytande

Jämställdhetsintegrering

Publiceringsdatum: 27 januari 2026

Senast uppdaterad: 27 januari 2026