Statsbidrag för kvinnors och flickors organisering

Statsbidrag till kvinnors och flickors organisering 2026 redovisar hur bidragen har använts under 2024 och 2025. Rapporten visar bland annat att bidraget stärker kvinnors och flickors organisering, deltagande i samhällslivet och möjligheter att bevaka sina rättigheter och driva sina krav.

Rapporten Statsbidrag till kvinnors och flickors organisering 2026 redovisar bidragets användning och Jämställdhetsmyndighetens bedömning effekter av organisations- och etableringsbidrag till kvinnors organisering samt verksamhetsbidrag till kvinnors och flickors organisering i områden med socioekonomiska utmaningar. Rapporten omfattar 67 organisationsbidrag och 17 verksamhetsbidrag som Jämställdhetsmyndigheten beviljade för bidragsåren 2024 och 2025.

Rapporten visar att statsbidraget som helhet har haft en positiv inverkan på förutsättningarna för kvinnors och flickors organisering. Organisationsbidraget skapar stabilitet, självständighet och långsiktighet för kvinnoorganisationerna och gör det möjligt för dem att bedriva ordinarie verksamhet, utveckla nya arbetssätt och delta i samhällsdebatten.

Verksamhetsbidraget till kvinnors och flickors organisering i områden med socioekonomiska utmaningar har bidragit till att sänka trösklarna för organisering och samhällsdeltagande. Genom bland annat mötesplatser, folkbildning, nätverk, juridisk rådgivning och stöd i kontakter med myndigheter har kvinnor och flickor fått ökade kunskaper, stärkt egenmakt och större tillit till samhället.

Rapporten visar samtidigt att arbetet är långsiktigt och kräver fortsatt stöd. Språkbarriärer, olika kunskapsnivåer, svårigheter i samverkan och osäker långsiktighet gör att resultaten ofta behöver förstås som steg i en längre process snarare än snabba effekter. Jämställdhetsmyndigheten fortsätter därför att utveckla uppföljning, analys samt stöd- och kommunikationsinsatser kopplade till statsbidragen.

Statsbidrag

Publiceringsdatum: 28 maj 2026

Senast uppdaterad: 28 maj 2026